Ana Sayfa Ev Almak TOKİ Emekliye Ev Projesi Başvuru Şartları!

TOKİ Emekliye Ev Projesi Başvuru Şartları!

TOKİ Emekliye Ev Projesi Başvuru Şartları!

TOKİ ile ev sahibi olmak isteyen emekliler çekilişte öncelik haklarına sahip olsalar dahi maalesef her çekiliş için belirli kotalar mevcut. Evim evim diyebilmek bir emeklinin en doğal hakkı olsa bile, ülkemizde bir emeklinin ev sahibi olması oldukça zor.

TOKİ Emekliye Başvuru Şartları

Türkiye’de ve dünyada vatandaşımıza faizsiz ev kredisi kullanma hakkı bulunmuyor. Bankaların kapısını ev almak istiyorum diye aşındırdığınızda, size faiz oranlarını dayatarak önünüze tasarruf etmenize olanak sağlamayan taksitle ev almak modeli kredi ödeme sistemlerini koyuyorlar. Oysa ev almak, çocuklarına ve torunlarına bir miras bırakmak her emeklinin hayalidir. Bu nedenle TOKİ belirli şehirlerde dönem dönem konut projeleri üreterek çekiliş yolu ile hak kazananlara ev sahibi olmak avantajı sunuyor.

Çekilişi Kazananlar Nasıl Ev Alabilir?

Çekilişi kazanan bireyler ve emekliler faizsiz konut alma avantajına kavuşuyor kavuşmasına ama bunun belirli şartları var;

  • En az TOKİ’nin belirlediği yıl kadar o ilde yaşamak (Çoğu zaman 1 ile 3 yıl arası değişiyor)
  • Emekli maaşı dışında geliri olmamak
  • Başka evi olmamak
  • Hane gelirinin kişi başı TOKİ tarafından belirlenen ve şehirlere göre değişen tutarın altında olması. (İstanbul için 2019 yılında 3600 TL ve altı toplam hane geliri)

Zaten 3.600 TL gibi bir rakama kirada yaşamak, fatura ödemek ve temel ihtiyaçları gidermek İstanbul’da mümkün olmadığından bu şartları sağlayan emekli sayısı oldukça düşük oluyor.

Ev Almanın Başka Yolu Var Mı?

Bir emekli olun ya da olmayın fark etmeksizin, peşinatsız ev alma şansınız var. Bu şanstan faydalanmak için ev almak isteyen insanları bir çatı altında birleştiren ve taksitli bir şekilde ev almanıza olanak sağlayan firmalar var. Bu firmalar bir tasarruf planına dayalı bir şekilde modele dayanmak koşulu ile aylık cüzi tutarlarda taksit ödeyerek ev sahibi yapıyorlar. Ne belirli bir yıl, ne belirli bir gider ne de ödeyemiyorsanız peşinat ödemek zorunda kalmadan ev sahibi olmanız mümkün.

Tasarruf Planı Nedir?

Tasarruf planı, tıpkı sizler gibi ev almak isteyen bireyleri bir araya getirerek kişi sayısı belli gruplar oluşturmak ve her ay bir kişiyi ev sahibi yapmak üzerine kurulu tasarrufla ev aldıran sistemlerdir. İster emekli olun, ister işçi, ev sahibi olmanız bu sistemler sayesinde çok kolay.