Ana Sayfa Ev kredisi Konut kredisi nedir ve nasıl hesaplanır?

Konut kredisi nedir ve nasıl hesaplanır?

Konut kredisi

Konut kredisi nedir ve nasıl hesaplanır? Sormak istediğiniz soru buysa ve cevabını henüz bulamadıysanız, sizlere konut kredisinin ne olduğunu ve konut kredisi hesaplama yöntemlerini kısaca açıklayabiliriz.

Konut kredisi, farklı özelliklerde konutların satın alınması uğruna kullanılan, özel, kamu ya da katılım bankaları farketmeksizin kullandırılmaya müsait olan, kullanımı için gerekli olan kriterlerin sağlanması halinde, bireyler adına kullandırılan bir kredi biçimidir. Konut kredisi, farklı araçlar kullanılarak hesaplanabilen bir kredi türü olup, bankaya göre aylık belgelenebilir net gelirinizin %40 veya &60 oranlamasına kadar kullandırılmaktadır. X bankada aylık gelirinizin %40’ı kadar taksit ödeme kriteri bulunurken, Y bankada bu kriter yumuşatılıp, %60 gibi oranlara kadar çıkarılabilmektedir. Bu konu, bankanın kendi inisiyatifindedir.

Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Ev almak için ihtiyaç duyacağınız konut kredileri, gelir durumunuza göre değişen tutarlar halinde kullanılabilirler. Bu noktada bankanın aylık gelirinizin ne kadarına kadar ödeme kabul edeceği önemli bir noktadır. Örneğin, 5.000 TL net gelir durumunuz mevcutsa ve farklı bir krediniz bulunmuyorsa, gelirinizin ortalama %50’si kadar taksit ödeme kabul edecek olan bir banka, size geri ödemesi 300.000 TL (Faizi ile birlikte)’ye kadar 120 ay vadeli kredi imkânı sağlayabilmektedir. Bankanın kabul edeceği taksit tutarı ne kadar yüksek ve faiz oranı ne kadar düşükse, bu noktada alabileceğiniz kredi tutarı da o derece artacaktır.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Konut kredilerinde hesaplama, yine bankanın uygulamış olacağı faiz oranı ve talep edeceğiniz vadeye uygun şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada banka araçlarına yabancı olanların yardımına, bankaların kendi web siteleri ve mobil uygulamaları içerisinde yer alan konut kredi hesaplama araçları yetişmektedir. Örneğin, İş Bankası konut kredisi için şu bağlantı adresinden hesaplama imkânı tanımaktadır; https://www.isbank.com.tr/kredi-hesaplama#Taksit_ev. Eğer bu ekran yardımcı olmadıysa, EnUygun ve benzeri finansal bilgi içeren sitelerden, konut kredisi hesaplama desteği alabilir ve başvurmak istediğiniz tutar ile ilgili hangi bankada ne kadar taksit ödemesi oluşacağını öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Almadan Peşinatsız Ev Almak İçin Tıklayın