Ana Sayfa Ev kredisi Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut Kredisi

Konut sahibi olmayı kolay bir hale getiren konut kredisi, ödeme kolaylığı avantajıyla kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir yol olmaktadır. Eğer kişiler konut kredisi almakta kararlıysa, konut kredisi masraflarını azaltmak önemli bir husus haline geliyor. Konut kredisi masrafları özelinde, müşterilerin aklına ilk olarak kredi faiz oranları gelse de masraflar bununla sınırlı kalmamaktadır.

Konut kredisi masrafları denilince akla ilk olarak kredi faiz oranları ve kredi peşinat oranı gelmektedir. Kredi faiz oranları önemli bir konu olsa da diğer masraflar da göz ardı edilemeyecek kadar önem arz etmektedir. Bu nedenle müşterilerin bütçe planlamasını tüm masrafları göz önünde bulundurarak yapması, karşılaşılabilecek risklere karşı önemli ölçüde yardım sağlayacaktır.

Dosya masrafları da konut kredisi masraflarına dahil olan önemli hususlardan biridir. Banka kredisi dosya masrafı, sabit tutarlar üzerinden oranlama yapılabildiği gibi kredi tutarı üzerinden de hesaplanabilmektedir. Eğer dosya masrafsız krediyi seçecekseniz kredi faizlerinin arttırılması konusunu dikkate alıp hesaplama yapmanız faydanıza olacaktır.

Tahsis ücreti, diğer bir konut kredisi masrafı olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplam kredi tutarının binde 5’i olarak belirlenen tahsis ücretinin yanı sıra birde taşınmaz rehin ücreti vardır. Taşınmaz rehin ücretini devlet belirlemektedir.

Konut kredisi masrafından bir diğeri de değerlendirme ücretidir. Değerlendirme ücreti, satın alınacak evin gerçek maliyetini belirlemek için gereken uygulamadır. Mesleki bilgi raporuna göre, kredi tutarınız ve aylık ödemeleriniz netleşecektir. Bankalar müşterilerden belirli miktarda değerlendirme raporu işlemi talep edebilir.

Konut kredisi masraflarından sonuncusu sigortalardır. Artık hemen hemen her banka özellikle DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) yaptırılması zorunluluğu getirmektedir. Eviniz için sigorta yaptırmak, sizin ve evinizin güvenliğini sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Her banka için zorunlu tutulmayan hayat sigortası ve ferdi kaza sigortaları da ayrıca konutunuzu güvence altına almakta büyük öneme sahiptir.

Konut Kredisi Almadan Faizsiz Ev Almak İçin Tıklayın