Ana Sayfa Ev kredisi Ev Sahibi Olmak Nasıl Bir Duygu: Tasarruf yapılarak ev alma işlemi

Ev Sahibi Olmak Nasıl Bir Duygu: Tasarruf yapılarak ev alma işlemi

Ev Sahibi Olmak Nasıl Bir Duygu: Tasarruf yapılarak ev alma işlemi

Ev alan kişilere ilk sorulan soru ev sahibi olmak nasıl bir duygu sorudur. Neden size de yanı soru sorulmasın. Evim evim diyerek neden sevdiklerinizi mutlu etmeyin. Bunun için bir kaç önlem almak ve birikim yapmak gerekir. Ev alma kararı hemen ortaya çıkmaz. Bir evin giderleri azaldığı anda tam olarak rayına oturduğu zaman ev alma fikri yavaş yavaş meydana çıkar. Yani birikim yavaş yavaş başlamış demektir.

Faizsiz Kredi

Ev almak için bankaları tercih edecekseniz faizsiz ev kredisi ihtimalini unutun. Bankalar herkesten mutlaka belli oranlarda faiz alırlar. Ev almak istiyorum ama yeterli param yok diyorsanız taksit seçenekleri değerlendirmeniz gerekir. İnşaata yeni başlayan firmalar faiz almadan sizden ödeme alırlar. Ancak uzun yıllar sürebileceğini unutmamak gerekir. Faizsiz konut imkanı ancak TOKİ gibi devlet projelerinde olur. Yine de devlet projelerine başvuru yaparak şansınızı denemenizde fayda vardır.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Günümüzde tasarruf yapılarak ev alma işlemine olumsuz olarak bakılır. Oysaki peşinat vermek için tasarruf yapmak ve para biriktirmek gerekir. Tasarruf yapmak hayattan geri kalmak demek değildir. Gereksiz harcamalarınızı kestiğiniz anda belli bir miktar tasarruf yapmış olursunuz. Örnek verecek olursak işe arabayla değil toplu taşımayı kullanarak gitmek bir tasarruftur. Tasarrufla ev veya taksitle araba imkanı için her zaman denege harcayın.

Kredisiz Ev İmkanı

Bu aralar banka kredi oranları çok yüksek seviyelerde seyretmektedir. Kredisiz ev için bankaları unutun. Yastık altında bulunan birikimlerinizi çıkarın ve en yakın akrabalarımızın ziyaret edin. Bunlar olmazda taksitle ev almak seçeneklerini değerlendirin. Bunun için inşaat firmasına iyi araştırın ve yaptığı inşaatları mutlaka inceleyin.

Peşinat Vermeden Ev Sahibi Olmak

Tüm yeni binalar kişileri ev sahibi yapmak için mutlaka peşinat isterler. Peşinatsız ev alma ancak inşaat şirketinin taksit kapmayaları ile mevcuttur. Firmalar sizden peşinat almazlar fakat ödemiş olduğunuz taksit miktarını belli bir oranda artırırlar. Bu durum bankaya gereksiz yere faiz ödemekten çok daha iyidir. Ev almak için alacağınız önlemleri eşinizle beraber planlayarak alın. Ev aldıktan sonra ev almak nasıl bir duygu sorusunun cevabını verin.