Ana Sayfa Ev kredisi Ev sahibi olmak mı yoksa kiracı olup para biriktirmek mi?

Ev sahibi olmak mı yoksa kiracı olup para biriktirmek mi?

tasarruf-ev-alma-kredi

Ev sahibi olmak herkesin hayalini kurduğu bir şey. Aslında ülkemizin %60’ı ev sahibi ancak %40’lık büyük bir kiracı kesim var. Bu büyük kitlenin ilk amacı da bir şekilde ev sahibi olmak. Kirada kalanlar kira ödemek yerine daha fazla ödeyerek kısa zamanda ev sahibi olmanın hayalini kuruyorlar. Tasarruf ya da krediyle bu mümkün olsa da bazen de kira daha iyi bir seçenek olabiliyor.

Kirada Kalmak Daha mı Avantajlı?

Herkes evim evim diyor ve kiracılığın her şekilde kötü bir seçenek olduğunu düşünüyorlar. Kira ödemek onlara satın almaktan çok daha pahalı bir seçenek olarak geliyor. Bazı noktalarda doğru olsa da satın almak her zaman kiralamadan iyi bir seçenek değil.

Birikim yapmak sayesinde ev alabileceğini düşününler olsa bu çok da kolay bir yöntem değil. Kiralayarak ev alma bazı durumlarda daha karlı olabiliyor. Oturulacak yerde çok fazla süre kalınmayacaksa kiralamak her zaman daha uygun seçenektir. Görev için o şehre giden kişiler için kiralama her zaman en doğru seçenektir.

Satın Almanın Avantajları

Taksitle ev almak kiralamaya göre çeşitli avantajlar içerir. Öncelikle kira çarpanı düşük olan (örneğin 20 sene) yerlerde ev alma kiralamaya göre çok avantajlıdır. Bu yerlerde kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkündür.

Tasarruf yaparak kiradan kendi evine çıkmak mümkündür. Bireyler gelirlerinin belli kısmını ayırarak birkaç yıl içerisinde ev kredisi için gerekli peşinatı toplayabilir. Bankalarla anlaşılarak faizsiz konut kredileri takip edilmelidir. Birikim ile ev sahibi olmak çok uzun süreleri gerektirecektir. Bu nedenle faizsiz ev kredisi seçenekleri büyük önem taşıyor.

Ev Alma Seçenekleri

Herkes peşinatsız ev alma durumunu merak etse bu durum geçerli değil. Bankalar en fazla %80 oranında kredi verebiliyor. Bazı finansal kurumlar gibi organizasyonlar aylık ödemelerle sıra usulüyle kredisiz ev seçenekleri sunuyor. Ev almak taksitle araba almak kadar kolay olmadığından bu gibi yöntemler geliştirilmiş durumda. Tasarrufla ev almak herkesin gücünün yeteceği bir şey değil. Ev almak istiyorum diyen kişilerin burada yazılan her şeyi iyice gözden geçirmesi gerekiyor.