Ana Sayfa Bir Evim Var Ev Sahibi Olmak İçin Tasarruf Yöntemleri

Ev Sahibi Olmak İçin Tasarruf Yöntemleri

tasarrufla-ev-alma

Siz de evim evim güzel evim diyenlerden misiniz? Doğal olarak her bireyin düşüncesinde ileride Ev sahibi olmak gibi bir hayali vardır. Ancak ev fiyatlarının ve masraflarının çok yüksek olması insanları bu hayalden uzaklaştırmaktadır. Ancak aşağıda açıklayacağımız yöntemlerle birlikte birikim yapmaya başlayacak ve belki de ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştireceksiniz.

Ev Almak için Peşinat Biriktirme

Ev satmak isteyen firmalar kişilerden evi satmak için peşinat talep etmektedir. Ayrıca bu firmalar faizsiz konut satma konusunda pek hevesli olmamaktadır. Bu nedenle kredisiz ev sahibi olmanın yolu banka ya da firmalardan değil; faizsiz ev alma hizmeti sunan kurumlardan geçmektedir. Dolayısıyla günümüzde proje bazlı çalışan inşaat şirketlerinden peşinatsız ev alma ihtimalinin olduğu söylenemez. Ancak bazı firmalar satışlarını arttırabilmek için peşinat olmadan ev satabilmektedir.

Peşinat biriktirmenin en kolay ve maliyetsiz yolu tasarruf etmekten geçer. bunun için aylık gelirinizin belli bir yüzdelik ev almak için kullanmayıp biriktirebilirsiniz.

Yapılabilecek Tasarruf Yöntemleri

birikim yapmak ev alabilmenin birinci koşuludur. Tasarrufla ev almanın ilk yolu olarak mutlaka herhangi bir bankada birikim hesabı oluşturmalısınız. Böylece aylık kazancınızın bir bölümünü bankaya yatırabilir ve o parayı harcamamış olabilirsiniz.

İkinci olarak yapabileceğiniz yöntem gelir ve gider bütçenizi düzenli bir şekilde oluşturmanızdır. Aylık giderlerinizi bir liste şeklinde hazırlarsanız paranızı hangi kalemlere harcadığınızı daha iyi bir şekilde görebilirsiniz. Böylelikle giderleriniz gelirlerinizden daha fazla olmaz ve birikim yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak ev almak istiyorum diyorsanız mutlaka ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaktan kaçınmalısınız. Gereksiz ürünler satın almak sizin birikim yapmanızı engelleyecektir.

Diğer bir tasarruf önerisi ise bir bankada konut hesabı açtırmaktır. Devletimizin konut almak isteyenlere özel olarak sunduğu devlet katkılı konut hesabı açmanızla birlikte hem birikim yapmayı sağlayacak hem de paranızın üzerine devlet katkısı gelmesini sağlayacaktır. Böylece ev alma önündeki bir engeliniz daha ortadan kalkacaktır.

Bankalar Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Faizsiz Kredi Verir Mi?

Günümüzde bütün bankalar müşterilerine kredi verme hizmeti sunmaktadır. Bankalar, ev almak isteyenlere konut kredisi, taksitle araba almak isteyenlere taşıt kredisi vermektedir. Dolayısıyla taksitle ev almak mümkündür. Ancak bunun için verdiği kredinin üzerine belli bir faiz oranı işlemekte ve verdiği krediyi faiziyle geri almaktadır. Devlet bankaları da dahil olmak üzere bütün bankalar aynı şekilde faizle kredi vermektedir. Dolayısıyla günümüz şartlarında faizsiz ev kredisi almak mümkün değildir.

Burada önemli olan husus ise her bankanın aynı faiz oranı istememesidir. Dolayısıyla ev sahibi olmak isteyen kişiler, her bankanın faiz oranını kontrol edebilir ve en uygun faizli konut kredisini alabilirler.