Ana Sayfa Ev kredisi Ev Kredisi Sigorta ve Dosya Masrafları

Ev Kredisi Sigorta ve Dosya Masrafları

konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi hesaplama

Ev satın alırken karşınıza birçok masraf çıkmaktadır. Bu masrafların başında kredi kullananlar için kredi masrafları gelmektedir. Kredi masrafları kendi içinde alt başlıkları ayrılır. Bunlar; kredi tahsis ücreti, sigorta ücreti, ipotek tesis ücreti, ekspertiz ücreti gibi ücretlerdir.

Ayrıca dosya masrafı adı altında sizden bir masraf alınmaktadır. Ev alırken oluşan tüm sigorta ve dosya masrafları bu kalemler altında sizden talep edilmektedir. Masraf kalemlerinden biri olan ekspertiz ücreti; ev alırken satın alacağınız evin rayiç bedelin, ve satın alma bedelini belirlemek amacıyla banka tarafından bir ekspertiz firmasına yapılan ekspertiz işlemi için ödenen ücrettir. Ekspertiz ücreti dışında ipotek tesis ücreti adı altında sizden bir masraf talep edilmektedir.

Kredi ile ev almak isteyenlerin ödemek zorunda olduğu bu masraf kalemi ortalama olarak 100 TL 400 TL arasında değişmektedir. Kredi tahsis ücreti bedeli kullanacağınız kredinin yüzde 5 oranında olup tüm ev kredisi kullanan kişilerden masraf olarak kesilmektedir.

Ev kredisi kullandığınızda veya ev alırken oluşan tüm sigorta ve dosya masrafları bu masraf kalemlerinden oluşmaktadır. Bu kalemler dışında başka masraf ödemenize gerek kalmıyor. Kredi kullanacağınız zaman kredi hesaplama işlemi yapmak sizin için bir çok konuda avantaj sağlar.

Ödeyeceğiniz toplam tutarı, maliyet oranları, faiz miktarı ve kesintiler gibi farklı kalemleri görebileceğiniz kredi hesaplama ekranı birçok bankanın internet sitesinde sizlere sunulmaktadır.

Bankaların kredi hesaplama ekranına ulaştığınızda konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Bankaların sizlere sunmuş olduğu kredi paketlerinin kurallarına göre hesaplama yapan ekranlar sayesinde kullanacağınız kredi için ödeyeceğiniz miktarlar ve sizden kesilecek olan rakamları görebilirsiniz. Bu sayede ev satın almak istediğiniz ev için ayırmanız gereken bütçeleri de görmüş olacaksınız.

Ev satın alırken oluşan kredi ve dosya masrafları bu şekilde olup, bu masraflar dışında tapu müdürlüğünde ödemeniz gereken masraflar bulunmaktadır.

Ev Sahibi Olmak İçin Tıklayın