Ana Sayfa Ev Almak Ev Alırken Yan Maliyetler

Ev Alırken Yan Maliyetler

Ev Alacaklara Maliyet Uyarısı

Ev sahibi olmak hepimizin rüyası, dünden bugüne herkesin küçük bir arzusu başımızı sokacak dört duvar bir yer, tabii o duvarlar artık genişliyor, ev hayalinin yanında lüks daireler dubleks konutlar, ankastreli mutfaklar hâl böyle olunca ev ile ilgili her farklılık dairenin fiyatını artışa geçiriyor, insanlar böyle bir yükün altına girmişken daha iyisi olsun derken bu sefer evin maliyeti dudak uçuklatan cinsten oluyor. Bir de yapısız daireleri alıp dekorasyonunu kendim yaparım diyenler var bu durumda da çocuğu zaman kâr edeyim derken zarara uğrayabiliyoruz. Bu yüzden seçtiğiniz evin öncelikle bütçenize uygunluğunu iyi değerlendirin.

Ev Alırken Yan Maliyetler

Ev alırken eğer kredi kullanacaksanız, faiz oranlarını, vade farkını, kullanılacak olan kredi tutarı aile bütçenize göre ayarlamanız son derece önemlidir, her ay ödemeniz gereken taksit tutarı, diğer giderlerinizi ölçüp biçip o şekilde titizlikle karar vermeniz gerekir.

  • Kredi kullanırken karşımıza çıkan diğer giderler, kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve bankalar tarafından yapılan hayat sigortası gibi ek ve mutlaka göz önünde bulundurularak maliyet hesaplaması gereken masraflardır.
  • Tapu Harcı, konutun rayiç bedeline göre %4 olarak hesaplanan tutardır. Bu masrafı %2’sini alıcı %2’sini satıcı öder. Öte yandan tapu harcına bir artı masraf daha olarak 2020 yılı için 178,50 TL döner sermaye bedeli alınır.
  • Eğer evinizi emlak ofisinden alacaksınız belli bir oranda komisyon vermeniz gerekir bu sebeple konutunuzu sahibinden almanız avantajınıza olacaktır.
  • Deprem sigortası, 40 lira ile 350 lira arasında bedeli olan masraflardan biridir.

Ev almak günümüzde çok zor ve uzun yıllar oturuyoruz her detaya dikkat etmemiz her maliyeti hesaplamamız gerekiyor bu sebeple evin konumu ulaşımı da çok önemli; okul, iş vb. ulaşıma dikkat etmelisiniz bunlarda ek masraf olarak aile bütçenizi sarsabilir.

Ev Sahibi Olmak İçin Tıklayın