Ana Sayfa Kolay EV Emekliye Ev Desteği Şartları Neler?

Emekliye Ev Desteği Şartları Neler?

emekli-ev-almak

Binlerce emekli ucuz fiyatlarla ev almak için TOKİ projelerinin detaylarını merak ediyor. TOKİ bu bağlamda ev sahibi olmak isteyen emeklilere yönelik projeleri hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Buna göre Toplu Konut İdare Başkanlığı ev almak istiyorum diyen pek çok emekli için tasarrufla ev alma imkanının sağlandığını ifade ederek ayda 250 TL taksitle ev almak için gerekli şartları açık.

Buna göre;

  • Emeklinin herhangi bir ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartı aranmıyor.
  • Müracaat için Emekli Derneklerine üyelik zorunluluğu bulunmuyor.
  • Ev halkı adına yalnızca tek başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda emekli eşlerden yalnızca biri müracaatta bulunabiliyor.
  • Müracaatta bulunan emeklinin kendisine, eşine ve velayeti deki çocuklarına ait tapuda kat mülkiyeti/kayıtlı kat ittifakı müstakil bir evin ya da herhangi bir bağımsız bölümün olmaması gerekiyor.
  • Emekli eşlerden herhangi biri adına bağımsız bölüm/hissesi ev bulunması halinde her iki eşimde müracaatı kabul edilmiyor.
  • Konutun eş ya da velayetindeki çocukları​​​​ dışında kalan üçüncü şahıslara hisseli olması durumunda emekli eşlerden sadece biri müracaat yapabiliyor.
  • Müracaatta bulunan emeklinin kendisi dahil eşi ve velayetindeki çocuklarının aylık net gelirinin 3.200 Lirayı geçmemesi gerekiyor.
  • Emeklinin para ve benzeri varlıklarının olması müracaat için engel teşkil etmiyor.

Müracaatın şahsi olarak yapılması gerekiyor. Vefat eden emekli yakını adına müracaat kabul edilmiyor.

Bu şartlar kapsamında müracaat eden emeklilerin tasarruf yaparak kolay bir şekilde ev sahibi olmasının önü açılmış oluyor.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Bu projeden yararlanmak isteyen emekliler başvurularını TC Ziraat Bankası ya da Halk Bankası şubelerine satış ilanlarında belirtilen süre içinde yapabilirler. Müracaat sırasında emekli olduğuna dair sahip olduğu belgeyi ibraz etmesi gerekiyor.

Emekliye Faizsiz Konut Kredisi

Devlet emekliler için faizsiz ev kredisi ile peşinatsız ev alma yönünde çalışmalar başlattı. Bu kapsamda emekliler en az 250 Liralık taksitler ve 240 aya varan vadeler ile faizsiz konut sahibi olabilecekler. Emeklinin uygun ödeme koşulları çerçevesinde aylık tasarrufları ile sahip olabilecekleri evim evim güzel evim dedirtecek bu proje ev sahibi olmak isteyen tüm emekliler için umut kapısı oldu.

Satış Öncesi Ön Kayıt İmkanı Var mı?

Bu proje kapsamında satış öncesi kayıt söz konusu olmamaktadır. ​​